Menu
Home Page

Thorpe Lea Primary School

'A dedicated community working together, nurturing a safe, happy school where all children can achieve their potential'

Meet the Governors

The Governing Body of Thorpe Lea Primary School is comprised of a group of volunteers, both from within the school community (staff and parents) and the wider community, with an interest in the education of the children of Thorpe Lea.

 

The Governing Body’s work focuses on three core strategic functions:

  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction.
  • Holding the Headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils.
  • Overseeing the financial performance of the school and making sure its money is well spent.

 

Governors work together and with the Senior Leadership Team, to ensure the best possible education for all the children in our school, enabling them to realise and achieve their potential at each and every stage of their journey, in accordance with the mission statement of the School:

“A dedicated community working together, nurturing a safe, happy school where all children can achieve their potential.”

 

The Full Governing Body meets half-termly, with an additional business meeting at the start of each academic year. Members of the public (including school staff and parents) can request to attend a Full Governing Body as observers by following the “Open Meeting Protocol”. This protocol constitutes the code of conduct required by the governing body in return for granting access to their meetings.

 

Full governing body meetings receive reports from the Headteacher, consider the latest performance data and feedback, ensure that all policies and procedures are in place, that the schools finances are being used effectively and appropriately, that relevant audits are taking place, that the schools have the resources required to do their job effectively, that the premises are suitable and very importantly, that the safeguarding of the children is appropriate.

 

In addition, governors take on other areas of responsibility e.g. Special Educational Needs or Safeguarding. We will be developing other specific roles in the coming academic year.

 

Governors visit the schools regularly, undertaking learning walks, talking to staff and reporting back to the governing body on the progress they have seen. Governors also attend regular training sessions to keep them appraised of national and local developments in education and to keep their general governance knowledge up to date.

 

The Governing Body can be contacted in writing through the school office or the Chair of Governors can be contacted at Chair@Thorpe-Lea.surrey.sch.uk

Governors

Caroline Wright

Chair of Governors, Local Authority Governor

Responsibilities / Committees:

Educational Statistics Working Group, Headteacher Appraisal (Chair)

Date Appointed: 25/03/2019

Term of Office: 25/03/2019 - 11/05/2024

Business, Personal and Pecuniary Interests: None declared

Governance roles in other educational institutions: None declared

Meetings attended in the previous academic year: 7 FGB 0 Committee

 

Pete Bailey

Ex-Officio, Headteacher

Responsibilities / Committees:

Resources Committee, Educational Statistics Working Group

Date Appointed: 1/9/2017

Term of Office: 1/9/2017 - ongoing

Business, Personal and Pecuniary Interests: None declared

Governance roles in other educational institutions: None declared

Meetings attended in the previous academic year: 6 FGB 0 Committee

 

Janet Franck

Co-opted Governor

Responsibilities / Committees:

SEND, Headteacher Appraisal, Educational Statistics Working Group

Date Appointed: 1/11/2016

Term of Office: 1/11/2016 - 31/10/2020

Business, Personal and Pecuniary Interests:

CofE Guildford Diocese OLM Priest St Paul's Church Egham Hythe

Governance roles in other educational institutions: None declared

Meetings attended in the previous academic year: 6 FGB 0 Committee

 

Alan Gardner

Co-opted Governor

Responsibilities / Committees: 

Finance Committee (Chair), Pay Committee

Date Appointed: 8/7/2019

Term of Office: 8/7/2019 - 7/7/2021

Business, Personal and Pecuniary Interests:

Director/Trustee Goldsworth Trust

Governance roles in other educational institutions:

IEB Wey House Primary School

Meetings attended in the previous academic year: 7 FGB 0 Committee

 

Gavin Fuidge

Vice-Chair, Co-opted Governor

Responsibilities / Committees: Governor training

Resources Committee 

Date Appointed: 01/09/2020

Term of Office: 01/09/2020 - 31/09/2024

Business, Personal and Pecuniary Interests: 

Governance roles in other educational institutions: 

Meetings attended in the previous academic year: 0 FGB 0 Committee

 

Sarmila Bhal

Co-opted Governor

Responsibilities / Committees: Pupil Premium, Pay Committee, Educational Statistics Working Group

Date Appointed: 22/11/2019

Term of Office: 22/11/2019 - 21/11/2023

Business, Personal and Pecuniary Interests: None declared

Governance roles in other educational institutions:

Town Farm Primary School (Co-opted governor)

Iver Heath Junior School (Co-opted Governor)

Queensmead Secondary (Co-opted Governor)

Sunbury Manor (Parent Governor)

Meetings attended in the previous academic year: 3 FGB 0 Committee

 

 

Ian Downer

Parent Governor

Responsibilities / Committees:

Finance Committee

Date Appointed:  21/10/20

Term of Office: 21/10/20-20/10/24

Business, Personal and Pecuniary Interests: Legoland Windsor Resort (Merlin Entertainments)

Partner employed by Danesfield Manor School

Governance roles in other educational institutions: None declared

Meetings attended in the previous academic year: 0 FGB 0 Committee

 

Stuart Wingate

Parent Governor

Responsibilities / Committees:

Resources (Chair) and Headteacher Appraisal

Date Appointed: 20/2/2017

Term of Office: 20/2/2017 - 19/2/2021

Business, Personal and Pecuniary Interests: Partner in Nursery & KS1

Governance roles in other educational institutions: None declared

Meetings attended in the previous academic year: 5 FGB 0 Committee

 

Peter Bernard

Staff Governor

Responsibilities / Committees: Finance and Resources

Date Appointed: 9/10/2017

Term of Office: 9/10/2017 - 8/10/2021

Business, Personal and Pecuniary Interests: None declared

Governance roles in other educational institutions: None declared

Meetings attended in the previous academic year: 6 FGB 0 Committee

 

Rachel McRae

Associate Member, Deputy Headteacher

Responsibilities / Committees: N/A

Date Appointed: 01/09/2019

Term of Office: 01/09/2019 - 31/08/2020

Business, Personal and Pecuniary Interests: None declared

Governance roles in other educational institutions: None declared

Meetings attended in the previous academic year: 7 FGB 0 Committee

 

Resignations

Matthew Pullar (LA Governor) 4/10/2018 - 17/10/2019
Joshua Parker (Co-opted Governor) 01/09/2019 - 31/08/2020
Jaz Malhotra (Parent Governor) 11/10/2016 - 10/11/2020

 

 

Top